Spis treści:
- Czy CIT estoński się opłaca i czym tak naprawdę jest?
- Liczby mówią same za siebie
- CIT estoński – czy warto? Perspektywa zarówno dużej, jak i małej firmy
- Jak przejść na CIT estoński?
- CIT estoński – korzyści dla różnorodnych branż
Czy CIT estoński się opłaca i czym tak naprawdę jest?
CIT estoński to forma opodatkowania spółek obowiązująca od 2021 roku. Decydując się na to rozwiązanie, można odroczyć płatność podatku dochodowego nawet o kilka lat, aż do momentu wypłacenia zysku. W systemie tym przedsiębiorstwo nie płaci zaliczek na podatek dochodowy od dochodów reinwestowanych w firmie. Podatek płatny jest tylko i wyłącznie w momencie, gdy dochód ten jest wypłacany w formie dywidendy.
Wizją przystąpienia do tego modelu jest dla wielu firm ograniczenie biurokracji i poprawa płynności finansowej. Wydaje się to atrakcyjne zwłaszcza dla młodych i dynamicznie rozwijających się firm, które wolą reinwestować zyski, zamiast od razu wypłacać je jako dywidendy.
Jednak czy CIT estoński się opłaca? Ta kwestia jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ model ten wydaje się być atrakcyjny na pierwszy rzut oka, jednak jak w każdym takim przypadku, diabeł tkwi w szczegółach. Wiele zależy od konkretnych okoliczności, specyfiki działalności firmy, prognoz dotyczących jej przyszłych dochodów i strategii biznesowej.
Liczby mówią same za siebie
Zainteresowanie tym modelem rozliczeń stale rośnie co widać ze wzrostu liczby przedsiębiorców rozliczających się CIT estońskim. Według informacji Ministra Finansów liczba przedsiębiorców wybierających tę formę opodatkowania zwiększa się co roku o około 5 tysięcy podmiotów, a w 2023 roku rozliczało się CIT estońskim 16 365 przedsiębiorców. Docenili oni efektywną stawkę podatkową, która dla małych firm wynosi 20%, natomiast dla większych przedsiębiorstw 25%, co jest konkurencyjne w porównaniu z tradycyjnym CIT.
Te liczby jasno wskazują na rosnącą popularność tego modelu rozliczeń wśród polskich przedsiębiorców.
CIT estoński – czy warto? Perspektywa zarówno dużej, jak i małej firmy
Zastanawiacie się, czy w waszym przypadku sprawdzi się CIT estoński? Czy warto w ogóle brać go pod uwagę? Dla dużych firm, które generują znaczne zyski rok do roku, model estoński może być bardzo atrakcyjny. Odroczenie podatku do momentu wypłaty dywidendy pozwala na ponowną inwestycję wypracowanego zysku bez dodatkowego obciążenia podatkowego. Jeżeli firma systematycznie reinwestuje duże kwoty, zachowanie płynności finansowej może przeważyć na korzyść CIT estońskiego.
Z drugiej strony, małe firmy i start-upy, które są w fazie silnego wzrostu, często nie generują na początku wysokich zysków, a często zdarza się, że na początku prowadzą działalność ze stratą. W takim przypadku CIT estoński nie przyniesie takich korzyści, jak dla dużych, stabilnie zarabiających firm. Strata nie może być przeniesiona na kolejne lata, co w tradycyjnym CIT jest możliwe. To potencjalny mankament dla firm będących na początku swojego biznesowego rozwoju.
Jak przejść na CIT estoński?
Decyzja o przejściu na CIT estoński jest jednym z ważniejszych kroków, które firma może podjąć w swojej strategii podatkowej. Proces ten wymaga precyzyjnej analizy, solidnego przygotowania i odpowiedniej realizacji.
Pierwszym krokiem do przejścia na CIT estoński jest oczywiście podjęcie takowej decyzji. Wymaga to przemyślanej analizy finansowej, najlepiej przeprowadzonej przez kompetentnego doradcę podatkowego.
Po podjęciu decyzji konieczne jest zgłoszenie tego do odpowiedniego urzędu skarbowego. Nie musisz czekać do końca roku, możesz to zrobić także w trakcie roku podatkowego. To etap, na którym warto skorzystać z porady ekspertów, aby uniknąć błędów, które mogą później rodzić problemy prawne.
CIT estoński – korzyści dla różnorodnych branż
Myślisz, że CIT estoński wybierają zazwyczaj firmy związane z innowacyjnymi technologiami, start-upy lub firmy z branży produkcyjnej? Oczywiście, że tak! Dla nich system estoński może przynieść duże korzyści, zwłaszcza jeśli nie planują wypłacać zysków w najbliższej przyszłości.
Ta forma rozliczenia sprawdzi się również w branży nieruchomości dla firm, które reinwestują większość swoich zysków, aby przyspieszyć rozwój.
CIT estoński to spora okazja dla wielu biznesów. Zanim jednak zdecydujecie się na takie rozwiązanie, sprawdźcie, na czym dokładnie to polega. Zachęcamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów.